Nejoblíbenější dětská jídla pro batolata i školáky

 


Prázdniny obvykle znamenají pro rodiče o dost povinností navíc. Jednou z nich je obstarání jídla pro jejich malé nezbedy. Pokud máte doma děti nebo jste se o nějaké chvíli starali, víte, že to není vůbec snadný úkol. Pojďte se s námi podívat na to, jak si usnadnit práci a přitom zajistit, že vaše dítko dostane vyvážené jídlo, po kterém se jen zapráší.

Děti jsou opravdu největšími kritiky, které si můžete ke stolu pozvat. Velmi pečlivě si vybírají, co budou jíst, a když se jim něco nelíbí, prostě to řeknou . Chcete-li obstát, musíte si osvojit pár triků, které vám pomohou.

Když se dětí zeptáte, co by si daly, obvykle se dozvíte to samé – kuřecí řízek s bramborovou kaší, masové kuličky s rajskou omáčkou, špagety se sýrem nebo krupicovou kaši. Můžete jim však vyzkoušet naservírovat jarní závitky s kuřecím masem, závitky budou mít jistě úspěch. Obecně totiž vyhrávají jídla, která se snadno jedí, ideální je, když je mohou jíst rukama.

Vyhráno máte se smaženými pochoutkami, děti smažené jídlo milují! Když jim naservírujete smažený kuřecí řízek, smažený sýr nebo rybí prsty, určitě nešlápnete vedle. Jenomže smažené jídlo není moc zdravé, proto byste se měli zamyslet nad tím, jak smažené pochoutky nahradit.

Zdravý oběd pro děti

Dětská jídla by měla být především zdravá, pestrá a čerstvá, ale příprava takového jídla může být mnohdy poměrně zdlouhavá. Pokud nemáte času nazbyt, můžete si vypomoci objednávkou jídla z restaurace. I při té byste se měli zaměřit na sekci dětských jídel, která by se kromě menších porcí měla vyznačovat i tím, že jídla pro děti budou méně kořeněná a slaná.

Polévky, masitá i bezmasá jídla pro děti by se v restauracích měla vařit zvlášť. Případně by měl kuchař udělat společný základ a před dochucením část pro děti odebrat, takto se běžně připravují bramborová kaše nebo kuřecí vývar.

Jak připravujeme dětská jídla u nás ve Wevaru?

Spoustu jídel vaříme vyloženě jen pro děti, protože je v dospělácké variantě nemáme. Například špagety v tomatové omáčce jsou vyloženě trhákem, který milují snad všechny děti. Ale třeba takovou bramborovou kaši připravujeme dohromady a před osolením kousek odebereme pro děti, zbytek kaše se pro dospělé normálně dosolí,“ uvádí kuchař Jan Pípal

Nejoblíbenější dětské dezerty

Hladové dítě rovná se problém. Když nebude protivné, bude minimálně courat po bytě či domě a hledat něco dobrého. Dopřejte jim po obědě nějakou tu dobrotu v podobě zákusku bez chemie a konzervantů, vyhrají všichni. Dítě dostane sladkost a vy budete mít jistotu, že jí zdravě. Perfektní je ovoce, mražený jogurt nebo zmrzlinový sorbet.

Svačinky nejen do školky a školy

Pamatujete si, jak nám rodiče mazali chléb na svačinu do školy nebo na výlet? Vyzkoušejte místo roztíracího sýra namazat na chleba zeleninovou pomazánku. Například dýňová pomazánka přijde vhod na výletě v přírodě i po delší procházce městem. Zeleninové pomazánky se hodí i jako jídlo na dětskou oslavu. Stačí, když chlebíky vykrájíte pomocí vykrajovátek na cukroví a ozdobíte je čerstvou zeleninou. Získáte tak zdravé dobroty, které navíc hezky vypadají. Děti jedí očima, když se jim bude občerstvení líbit, vrhnou se na něj útokem.

detske

Rychlá a zdravá večeře

Nikomu se nechce po příchodu z práce vařit dvě večeře, jednu pro děti a druhou pro dospělé. Proto je dobré vsadit na českou kuchyni, kterou děti znají ze školních jídelen nebo školek. Práci si můžete ulehčit také tím, že nakoupíte zdravé chlazené jídlo přímo do lednice , a až přijde čas večeře, jenom ho přihřejete podle návodu na obalu. Budete tak mít jistotu, že děti dostanou vyvážené a zdravé jídlo, i když nemáte čas na vaření.

Vaření pro děti nemusí být věda, ale je potřeba se trochu zamyslet nad tím, co do jídla dáváte. Stejně tak byste měli postupovat i při objednávání jídla v restauraci nebo jídla s donáškou. Zkrátka byste se měli vždy ujistit, že v jídle jsou požadované živiny a že neobsahuje zbytečné konzervanty a chemická dochucovadla.